Jak správně vybrat skleník

Pokud si chceme vypěstovat vlastní čerstvou, opravdu zdravou zeleninu a vlastní sazenice je pro nás pořízení skleníku tou nejlepší investicí. Skleník prodlužuje vegetační období oblíbených druhů zeleniny a zaručuje tím bohatou úrodu většinu roku. Časně zjara ho využijeme k předpěstování zeleniny a letniček, na zimu je vhodný k přezimování přenosných rostlin, které nesnesou mráz.

Při výběru skleníku musíme zohlednit, kde bude stát a na co ho budeme využívat. Zaměříme se na velikost, materiál konstrukce a výplň.

Umístění a velikost skleníku

Při volbě místa, kde skleník umístíme musíme brát v úvahu dispozici zahrady. Ideální polohou pro skleník je umístění jeho podélné osy ve  směru východ-západ, kdy bude moci zachytit první ranní a poslední večerní sluneční paprsky. To se samozřejmě nemusí vždy ideálně podařit, každopádně potřebujeme slunné stanoviště bez zbytečného zastínění a chráněné před větrem.

Velikost skleníku přizpůsobujeme velikosti pozemku a tomu, jaké druhy zeleniny a v jakém množství budeme pěstovat. Rozmyslet bychom se měli důkladně, abychom si v budoucnu nevyčítali, že ten skleník měl být přece jen o něco větší.

Dále bychom měli zvážit na co nám stačí čas a síly. Samozřejmě platí, že čím větší skleník, tím více práce a času.

Pokud budeme pěstovat menší množství zeleniny měl by nám stačit skleník do 8m2, pokud máme větší spotřebu zeleniny a rádi podarujeme i širší rodinu můžeme investovat do skleníku do velikosti 9 – 15 m2.

Ještě poznámka k velikosti, skleník do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky umístěný ve vzdálenosti nejméně 2 m od hranice pozemku je stavbou, která nevyžaduje žádné povolení.

Tvar skleníku

Obloukové skleníky

Obloukové skleníky dovolují maximální využití slunečních paprsků. Takový tvar ovšem umožňují jen 2 materiály: polykarbonát a fólie (v případě fólie ale hovoříme o fóliovníku)

Skleníky se sedlovou střechou

Zešikmení stěn skleníku je důležité pro pronikání slunečního záření, čím strmější střecha je, tím více světla vniká do skleníku i v zimě. Úhel střechy úhel se pohybuje od 24,5° do 30°. Skleníky se sedlovou střechou můžou mít různou délku, šířku i výšku a mohou se přizpůsobit různým zahradám. Některé z nich se dají i dodatečně prodloužit.

Přístavbové skleníky

Tento typ se využívá nejvíc jako zimní zahrada. Skleník se většinou opírá o stěnu domu. Výhodou je menší nárok na energii v porovnání s volně stojícím skleníkem. Důvodem je menší plocha skla a využívání tepla, které vyzařuje ze stěny budovy. Hlavní nevýhodou je fakt, že rostliny mají k dispozici o 50% méně světla, což nestačí k pěstování zeleniny v zimních měsících, proto se využívají spíše k přezimování rostlin.

Materiál výplně

U materiálu nastává tradiční otázka, je lepší sklo nebo polykarbonát? Odpověď není jednoduchá, oba materiály mají své výhody a nevýhody.

Skleníky ze skla

Sklo je generacemi prověřený a osvědčený materiál přírodního charakteru s přirozeným UV filtrem a propustnost světla je po celou jeho životnost téměř neměnná.

Pokud se rozhodnete pro skleněné výplně je vhodnější zvolit bezpečnostní sklo, které se při rozbití rozpadne na malé neostré kousky. Zvolit můžeme také mezi sklem průsvitným nebo průhledným (čirým). Průsvitné lépe chrání rostliny před slunečními paprsky a nemusíte tak v horkých slunečných dnech řešit zastínění.

Mezi výhody skleněné výplně  tedy patří skutečnost, že propouští dovnitř kolem 90% slunečního světla, velmi dobře odolává chemickým vlivům, jeho životnost je téměř neomezená.

Nevýhodou jsou jsou špatné izolační vlastnosti, zvlášť tehdy, chcete-li skleník vytápět, navíc při výrazném rozdílu vnější a vnitřní teploty dochází ke kondenzaci vlhkosti a na vnitřní straně se tvoří kapky. Další nevýhodou je křehkost a těžší manipulace.

Skleníky z polykarbonátu

Polykarbonát má výborné tepelně-izolační vlastnosti, což oceníme zejména na začátku pěstební sezóny, teplo, které se naakumulovalo přes den tak rychle nevyprchá a nehrozí, že rostliny pomrznou. Dále polykarbonát rovnoměrně rozptyluje sluneční paprsky a tím zabraňuje spálení rostlin. Další výhodou polykarbonátu je pak odolnost, je lehký, pružný a snadno se s ním manipuluje.

Nevýhodu je o něco nižší propustnost světla, ta  se pohybuje podle typu zasklení v rozmezí od 70 do 85 % a díky své nízké váze snižuje odolnost skleníku vůči větru.

Materiál konstrukce

V dnešní době se nejčastěji setkáváme buď s hliníkovou nebo pozinkovanou konstrukcí.

Hliníkové skleníky

Hliníkové skleníky se vyznačují lehkou nerezavějící konstrukcí. Dnes jsou tyto skleníky mnohem odolnější vůči větru i sněhovému zatížení, jejich konstrukce je pevná. Další výhodou je jejich tepelná izolace, kdy velmi malá plocha profilů zajišťuje minimalizaci tepelného mostu. Jako výplň se používá polykarbonát. Nevýhodou je vyšší cena.

Pozinkované skleníky

U pozinkovaných skleníků se jako výplň používá jak sklo, tak polykarbonát. Pozinkované skleníky se vyznačují velmi robustní konstrukcí, odolává proto větru i sněhové nadílce. Výhodou je i dlouhá životnost.

Příslušenství ke skleníkům

Pokud jste zdárně zvládli výběr skleníků, můžete ho vybavit příšlušenstvím, které vám usnadní a zpříjemní jeho využívání.

Zavlažování vám ve skleníku ušetří spoustu času a námahy, poskytne rostlinám optimální podmínky pro jejich růst (vlhkost, výživa, závlaha) a tím dosáhnete vyšších výnosů

Automatický otvírač oken je šikovný pomocník, který se postará o vhodné klima ve skleníku i když nebudete doma a nebudete mít možnost pravidelně větrat. Pracuje na principu roztažnosti látky a zajišťuje otvírání skleníkových oken podle vnitřní teploty.

Police a regály do skleníku vám ušetří mnoho prostoru a můžete si na ně moci odkládat nářadí nebo květináče.

Teploměry a vlhkoměry