Jak na vlastní sazenice

Pokud nedáte dopustit na zeleninu z vlastní sklizně, ale zatím jste si netroufli vypěstovat vlastní sazeničky jste tady správně. Připravili jsme pro vás stručný návod na výsev v podstatě čehokoli. Sazeničky vás vyjdou podstatně levněji a i když to stojí trochu času a úsilí, odměnou vám budou skutečně silné a odolné sazenice.

1. Pořízení semen

Tajemství úspěchu začíná právě u semen. Obal je vždy označen odrůdou a dobou výsevu. Pokud máme zásoby z dřívější doby, je vhodné překontrolovat stáří osiva, s každým měsícem totiž klíčivost semen klesá. Pokud si nejsme jisti, je lepší si pořídit semena nová, ze kterých nám jistě většina vysetých semen vyklíčí.

S vyséváním nespěcháme, pokud si nejsme jisti, držíme se doporučením výrobce, které je uvedené na sáčku se semeny.

2. Vlastní výsev

Je-li vhodná doba pro výsev, vysejeme semínka do substrátu pro výsev a množení do nádoby, která bude mít vespod odtokové díry nebo je třeba na dně zajistit drenáž z kamínků nebo například keramzitu. Ideálně použijeme vydezinfikované nádoby. Důležité je nádobu naplnit substrátem až po okraj a před výsevem je vhodné substrát zvlhčit. Drobná semena mohou většinou vzcházet jen z povrchu půdy, větší semena nejčastěji vyséváme tak hluboko, jak jsou velká, maximálně do dvojnásobku jejich velikosti. Aby semena vyklíčila, potřebují příznivé podmínky, tedy přiměřenou vlhkost, teplotu a výživu. Po výsevu opatrně  porosíme vodou, abychom semena nevyplavili, nejlepší je v tomto případě použít rozprašovač, zakryjeme igelitem nebo přiklopíme průhledným víkem v případě různých druhů minipařenišť. V této fázi nezáleží ani tolik na světle (kromě pár výjimek, které se sejí na povrch substrátu), jako na teple, proto je třeba nádobu umístit na teplé místo. Substrát udržujeme vlhký, ale ne přelitý.

3. Sazeničky

Po vyklíčení nastává změna podmínek. Jakmile se objeví rostlinky, nezáleží už tolik na teple, ale záleží především na světle. Sundáme z nádoby igelit nebo víko, tím snížíme teplotu a musíme zajistit co nejvíce světla. Pokud rostlinky nebudou mít dostatek světla budou mít tendenci se za světlem vytahovat a výsledkem budou dlouhé a slabé sazenice.

4. Pikýrování neboli přepichování sazenic

V okamžiku, kdy semínko vykoukne ze země, nasadí první dva lístky, kterým se říká děložní. Jakmile rostlinkám narostou dva pravé lístky je čas přesadit je samostatně do většího. Vybereme vhodné nádoby, ideálně menší květináče s otvory pro odtok přebytečné vody a nasypeme pěstební substrát. Pikýrovacím kolíkem nebo jiným nástrojem zajedeme opatrně pod sazeničku, rostlinku vyrýpneme a vložíme do nové nádoby až po první lístky. Lehce upěchujeme a zalijeme.

Jakmile nastane doba, kdy chceme dát sazenice ven, ať už na záhon či do skleníku přichází čas na poslední přesazení. V této fázi má sazenice již bohatě rozvinutý kořenový systém, proto s nimi zacházíme velmi opatrně. Lehce zatlačíme z obou stran květináče nebo sadbovače a opatrně celý kořenový bal vyklopíme, vložíme na konečné stanoviště, přihrneme substrát, zlehka upěchujeme a zalijeme.

První stupeň jsme zvládli a při správné péči se můžeme těšit na bohatou úrodu. Hodně pěstitelských úspěchů!